Jaki jest wóz każdy widzi, ale czy na pewno?

Jaki jest wóz każdy widzi, ale czy na pewno?

W niejednej hollywoodzkiej produkcji (i nie tylko takiej!) akcja filmu dzieje się w charakterystycznym wozie, pełnym dziwnych monitorów, sprzętów i innych – z pozoru niepotrzebnych – rzeczy. Samochody te naszpikowane są aparaturą transmisyjną, niekiedy też podsłuchową. Z zewnątrz nie wyróżniają się niczym szczególnym, bo do tego celu wykorzystywane są niepozorne z wyglądu furgonetki lub zwykłe „dostawczaki”.  Tak w wielkim skrócie i uproszczeniu wyglądają wozy transmisyjne. Czemu o tym wspominamy? Bo to właśnie o nich chcemy dzisiaj Wam opowiedzieć!

Streamteam OB VAN

Zacznijmy od samego początku: co to takiego ten wóz transmisyjny? Najprościej mówiąc, jest to specjalnie wyposażony samochód, który służy do przekazywania relacji na żywo. Proste, prawda? Ale w praktyce to nieco bardziej skomplikowane 😊

Podstawą takiego wozu jest… samochód, który to po odpowiednich modyfikacjach staje się mobilnym studiem do transmisji na żywo. I podczas, gdy na papierze wszystko pozostaje bez zmian – model, marka, ładowność i prędkość, to wystarczy jednak otworzyć drzwi, by niepozorna furgonetka zamieniła się w niesamowity sprzęt, naszpikowany „zabawkami” jak w filmie z Jamsem Bondem!

Jeśli zawsze chcieliście przekonać się na własne oczy, jak to właściwie wygląda w środku, to zapraszamy Was dzisiaj do wnętrza naszego OB VAN-a, żeby opowiedzieć Wam trochę więcej o naszej pracy, narzędziach i możliwościach.

Nasz wóz transmisyjny.

Nasz wóz został stworzony na podwoziu wielkiego Citroena Jumpera. Zdecydowaliśmy się na ten model, ponieważ jest szybki, zwrotny, ładowny i ekonomiczny. Dodatkowo, pomimo swoich gabarytów, nie jest dla nas problemem poruszanie się nim po mieście. Masz realizację, gdzie na wóz jest niewiele miejsca? Nie musisz się martwić, tam też się zmieścimy! A jak będzie potrzeba, to z naszego dachu zrobimy dodatkowe miejsce dla naszych operatorów 😊

Co ważne, wspomniany wyżej „szpiegowski look” zastąpiliśmy brand’ową okleiną, aby nie budzić podejrzeń i niepotrzebnych emocji 😊 Ale nie martwcie się! Zawsze możecie nasz wóz transmisyjny użyć pod szyldem swojej własnej marki, ponieważ jako jedyni na rynku oferujemy możliwość przygotowania wozu pod brand klienta!

Pokaż kotku, co masz w środku.

Po otworzeniu drzwi nasz OB VAN zaczyna zdradzać swoje tajemnice i ze zwykłego „dostawczaka” zmienia się w mobilne studio transmisyjne! Mimo, że mamy za sobą już niejedną realizację, to cały czas wchodząc do środka czujemy się jak prawdziwi szpiedzy! Migające lampki, wielkie ekrany, odsłuchy, słuchawki które od razu chce się założyć na głowę – tak w skrócie wygląda wnętrze naszego wozu. Fajnie, prawda? A to dopiero początek!

Zadbaliśmy o to, aby na 5 metrowej przestrzeni znalazło się wyposażenie najwyższej jakości. W standardzie znajduje się w nim cała masa profesjonalnego sprzętu wiodących firmy, takich jak Blackmagic Design, Bluefish, TV Logic czy Dejero.

Sprzęt – „serce” naszego wozu

Podstawą naszej pracy jest wyposażenie, na którym pracujemy. Na początku naszej działalności zadecydowaliśmy, że stawiamy na jakość i zainwestowaliśmy w sprawdzony sprzęt, który wykorzystywany jest przy produkcjach telewizyjnych na całym świecie. Co w takim razie znajduje się w naszym wozie realizacyjnym? Cała specyfikacja wozu znajduje się TUTAJ, ale nie możemy się powstrzymać, aby opisać chociaż kilka rzeczy, z których jesteśmy dumni 😊

Wideo

Zacznijmy od cyfrowego miksera wizji Blackmagic ATEM 2 M/E Production Studio 4K, który posiada 20 wejść SDI i 6 wyjść typu AUX. Pozwala on na 2 mixy video – „główny” i „boczny”, który może być realizowany przez dwóch realizatorów jednocześnie. Mikser ten ma również możliwość na wykorzystanie różnych efektów czy przejść oraz umożliwia wgranie własnych Stingerów w postaci sekwencji TARG/PNG.

Nie można też zapomnieć o kamerach, bez których nie obyłaby się żadna realizacja! Na naszym wyposażeniu znajdują się takie modele, jak Blackmagic Design URSA Broadcast z obiektywami Fujinon A15x8BEVM-28B, kamera efektowa HD Marshall Electronics CV502-M czy zdalnie sterowany WireCam z kamerą Blackmagic Design Pocket Camera z szerokokątnym obiektywem 8mm. A to tylko część naszej „kolekcji” 😊

System powtórek

System powtórkowy to bardzo przydatna rzecz, która świetnie się sprawdza przy okazji różnych eventów, zwłaszcza sportowych. Dzięki temu mamy możliwość powtórek z wydarzeń jakie miały miejsce w trakcie realizacji. Stacja HP Z420 z 4 kamerowym systemem powtórkowym VMix PRO pozwala na wychwycenie najważniejszych momentów wydarzenia i umożliwia pokazanie ich z różnych ujęć kamery. Dzięki temu osoby oglądające transmisję online mogą raz jeszcze cieszyć się najlepszymi momentami, już w trakcie trwania wydarzenia. Stacja ta pozwala także na tworzenie playlist, tzw. highlights.

Dystrybucja – nie tylko w Internecie

Nasze realizacje mogą być wykorzystywane nie tylko do transmisji na żywo, ponieważ dzięki zastosowaniu dystrybutora cyfrowego Blackmagic Design Smart Videohub 40×40 realizowany przez nas sygnał może jednocześnie trafić do Internetu, do wozu transmisyjnego na ekran czy telebim w miejscu wydarzenia! Jest to rzecz, która świetnie sprawdza się na konferencjach, relacjach i wydarzeniach sportowych.

Oprawa graficzna

Oprawa wizualna realizacji to coś, o czym nie można zapomnieć, dlatego w OB VAN-ie przygotowane jest specjalne stanowisko dla realizatora oprawy graficznej. Animowane plansze, dowolne grafiki, belki, a nawet zaawansowany system grafiki na żywo, gdzie wszystkie dane można wpisywać na bieżąco lub będą pobierane z bazy danych czy z systemu pomiaru czasu, jest możliwe dzięki stacji graficznej HP Z420 z karta Blackmagic 4K Extreme 12G, który posiada pełną synchronizację kanałów fill&key.

Zdajemy sobie sprawę, że czytając to na jednym tchu można dostać kolki, ale ekipa, która obsługuję całą tę maszynerię wie doskonale, kiedy czego użyć, żeby osiągnąć założony cel i efekt…

…bo sprzęt to nie wszystko!

Projektując wnętrze naszego wozu transmisyjnego zadbaliśmy nawet o najdrobniejsze szczegóły i wykorzystaliśmy każdy centymetr przestrzeni ładunkowej Citroena. Jest to miejsce naszej codziennej pracy, a realizacje niekiedy trwają po kilkanaście godzin, dlatego zadbaliśmy również o komfort pracy. Wnętrze naszego wozu podzielone jest na kilka „stref”, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie. W ten sposób w środku jednocześnie może pracować dwóch realizatorów wizji, realizator audio, osoba odpowiedzialna za oprawę graficzną oraz realizator powtórek. Przewidzieliśmy również miejsce dla wydawcy oraz asystenta. I to wszystko tak, aby każdy z nich mógł wykonywać swoją pracę jak najlepiej.

Jesteśmy dumni!

Tak, nie będziemy ukrywać, że nasz OB VAN jest naszym ukochanym „dzieckiem” i powodem do dumy 😊 Bo podsumowując wszystko, co napisaliśmy powyżej, nasz wóz jest super, najlepszy na świecie i polecamy go bardzo!  Połączenie dostępnego sprzętu z umiejętnościami naszej ekipy potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wymagających.

A będąc poważnym – nawet najlepszy opis nie oddaje tego, jak wygląda nasza praca i wóz transmisyjny. Żeby móc zobaczyć w pełni nasze możliwości, zapraszamy Was do odwiedzania nas na eventach – osobiście oraz online. Na bieżąco informujemy o nich na naszym fanpage’u. Zapraszamy! 😊

Ekipa Streamteam Live TV